DOŻYNKI GMINNE

 

8 września w Rogach, odbyły się dożynki gminne coroczne święto plonów. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego, koncelebrowana przez ks. proboszcza Marka Siedleckiego w asyście księży: Krzysztofa Poświaty, Andrzeja Mroczkowskiego i wikariusz rogowskiego Mariusz Mula. Podczas liturgii poszczególne delegacje wręczyły w ręce ks. proboszcza dary ołtarza w postaci chlebów, wina i kwiatów, poświęcenia okazałych „kop dożynkowych”, przyniesionych do kościoła przez Koła Gospodyń Wiejskich dokonał ks. Mariusz Mul. Po mszy, wszyscy zebrani, wraz z kapelą ludową Piasty na czele przeszli w korowodzie na stadion sportowy, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Na początku, jak przystało na dożynki, uczestników święta plonów przywitał suitą krośnieńską Zespół Tańca Ludowego Pogórzanie, a przywitała gości ze sceny sołtyska Rogów Aneta Dobosz. Kolejnym punktem programu, było przekazanie chleba z tegorocznych plonów gospodarzom gminy: Przewodniczącemu Rady Gminy Wiesławowi Habratowi i wójt Dorocie Chilik przez starostów dożynkowych: Michała Muszyńskiego z Rogów i Justynę Gosztyłę z Wrocanki. To nowa tradycja dożynkowa. Do tej pory starostami byli zawsze mieszkańcy tej miejscowości, która była gospodarzem gminnego święta plonów.

Poszczególne delegacje przekazały swoje chleby zaproszonym gościom i na tym część oficjalna dożynek została zakończona. W dalszej części na scenie prezentowały się zespoły artystyczne: Mali Rogowice, Rogowice, soliści Studia Gama i artyści profesjonalni: góralski zespół Krywań, gwiazda tegorocznych dożynek Izabela Trojanowska i na zakończenie z ponad dwugodzinnym koncertem zespół Groovinscy. Wręczone zostały również nagrody dla zwycięzców trójboju rakietowego, imprezy sportowej organizowanej już po raz 10 w okresie wakacyjnym na terenie Gminy Miejsce Piastowe. Pogoda o dziwo, mimo bardzo niesprzyjających prognoz była wręcz wyśmienita, więc tłumy zgromadzone na stadionie Burzy Rogi bawiły się znakomicie. Organizatorami tego wydarzenia byli: Wójt Gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Janusz Węgrzyn.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcia w szczególności druhom strażakom z jednostek OSP z Rogów, Głowienki i Miejsca Piastowego oraz Gminnemu Zakładowi Komunalnemu. Bez wszystkich tych osób, dwudniową imprezę trudno byłoby ogarnąć.

 

 

 

 Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki