ORKIESTRA DĘTA -TARGOWISKA

Orkiestrę Dętą w Targowiskach powołał w 1926 roku Władysław Kucia. Do wybuchu II wojny światowej działała ona pod nazwą Kółka Miłośników Muzyki. Większość jej członków stanowili młodzi ludzie, którzy w ten sposób spędzali wolny czas. Powstanie orkiestry bardzo wspomogli mieszkańcy Targowisk przekazując pieniądze w formie darowizn na zakup instrumentów muzycznych. Znaczne kwoty przekazywali zatrudnieni w przemyśle naftowym w Borysławiu. 

Pierwszymi kierownikami i kapelmistrzami byli ojcowie Michalici ze zgromadzenia w Miejscu Piastowym, którzy mieli już doświadczenie w prowadzeniu orkiestry. Byli to klerycy Stefan Pruszyński, Wawrzyniec Karach i Michał Daszyński. Pierwszy skład osobowy liczył 16 osób, które pochodziły z Targowisk, Zalesia i Widacza. Do wybuchu wojny orkiestrę prowadził Stanisław Juszczyk, który w pierwotnym składzie grał na trąbce.

Orkiestra działała do lat 40 ubiegłego wieku. Zawiesza swoją działalność wskutek prowadzonych działań wojennych. Po wyzwoleniu w 1946 roku została odbudowana przez Bronisława Skwarę, który grał na trąbce i ponownie zaczęła uświetniać swoją muzyką uroczystości w Targowiskach zarówno kościelne jak i państwowe. Jednak lata po II wojnie światowej były bardzo niespokojne, władze utrudniały działalność wszelkim organizacjom społecznym, a zwłaszcza tym, które powstały w czasach II Rzeczpospolitej. Z tego powodu orkiestra zakończyła swoją działalność.

Orkiestra Dęta w Targowiskach nie została zapomniana i po półwiecznej przerwie została ponownie powołana do życia na wniosek prezesa OSP Stanisława Kopczaka 11 lutego 1999 roku na zebraniu sprawozdawczo – wyborczym. Miała ona kontynuować tradycję przedwojenną. Trzon orkiestry został stworzony przez siedmiu jej byłych członków, do których dołączyli następnie kolejni wybrani na podstawie przeprowadzonego przez strażaków wywiadu środowiskowego.

Po zakupieniu instrumentów i ich remontach członkowie orkiestry zaczęli zdobywać pierwsze doświadczenia podczas uroczystości kościelnych i publicznych w swojej miejscowości. Pierwszy publiczny występ odbył się w kwietniu 1999 roku podczas Mszy Rezurekcyjnej. Początkowo grano proste marsze strażackie oraz pieśni kościelne. Wkrótce w listopadzie orkiestra dostała nowe instrumenty od Zarządu OSP w Rzeszowie należące wcześniej do zlikwidowanej Orkiestry Wojskowej w Przemyślu.

Miejscem prób była mała sala remizy strażackiej. Przy stale powiększające się liczbie członków, sala ta przestała spełniać swoją rolę,  dlatego też próby przeniesiono do filii GOK mieszczącej się w Domu Ludowym.

Orkiestra chcąc się prężnie rozwijać i stale podnosić swoje umiejętności potrzebowała profesjonalnego kapelmistrza. Zaczęto go poszukiwać w 2000 roku. Wybrano na to miejsce Jacka Szajnę, instruktora środowiskowego pracującego w filii w Targowiskach. Rozpoczął on pracę od 1 lutego. W miarę pracy muzyków oraz poprzez profesjonalne podejście kapelmistrza poziom artystyczny orkiestry zaczął rosnąć. Do repertuaru dołączono nowe utwory rozrywkowe i taneczne co pozwoliło wykonywać dwugodzinne koncerty. Ciężka praca zaowocowała wkrótce występami poza rodzimą miejscowością. Do ważniejszych z nich należą:
- koncert w Dniu Drogowca na Pustynach – maj 2000r.
- koncert z okazji Gminnych Obchodów Dnia Strażaka w Głowience – maj 2000r.
- uświetnienie zawodów strażackich w Nowym Żmigrodzie
- koncert z okazji 45–lecia OSP w Kobylanach.
- udział w biciu rekordu Guinessa w ilości uczestników grających hejnał Mariacki na Rynku Głównym w Krakowie.

W roku 2001 poza udziałem w świętach państwowych, kościelnych, festynach, zabawach orkiestra uświetniła swoją grą poświęcenie pomnika Jana Pawła II na lotnisku w Targowiskach.

W styczniu 2002 roku nastąpiła zmiana na stanowisku kapelmistrza, został nim Sebastian Michalski. Pod jego kierunkiem orkiestra wzięła udział:
- w II Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Rymanowie Zdroju,
- w II Międzynarodowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Iwoniczu Zdroju zajmując III równorzędne miejsce.

Rok następny 2004 był wyjątkowy dla orkiestry ponieważ obchodziła ona swoje 5-lecie działalności.

Obecnie liczy 27 członków a jej kapelmistrzem z ramienia Gminnego Ośrodka Kultury jest Antoni Tełewiak.

Podstrony artykułu:

1) ORKIESTRA DĘTA -TARGOWISKA
2) Skład Orkiestry Dętej
3) Galeria zdjęć - 1
4) Galeria zdjęć - 2


Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki