ZESPÓŁ MASKA

Wszystko zaczęło się w 1998 roku z inicjatywy Jacka Litwina, wychowawcy i nauczyciela WF w sanatorium Rymanów Zdrój. Wcześniej Jacek udzielał się jako wokalista m.in. w rzeszowskiej grupie Zły Pies i Tranzyt, ale po skończeniu studiów wrócił do rodzinnego Rymanowa Zdroju. Tutaj namówił Krzyśka Dziambę i Maćka Pniaka do założenia zespołu. To właśnie Ci zapaleńcy rozpoczęli animację muzyczną, tworząc trzon zespołu, który początkowo nie miał nazwy. Potrzeba zapewnienia większej oprawy muzycznej podczas imprez, skłoniła ich do szukania muzyków, mogących dopełnić skład. I tak oto w maju 1998 r., odbyły się pierwsze próby zespołu w składzie:

Jacek Litwin–śpiew

Magdalena Karmińska–śpiew

Krzysztof Dziamba–instr, klawiszowe, saksofon.

Maciej Pniak–gitara

Andrzej Trusz–gitara basowa

Krzysztof Frydrych–perkusja

 

Andrzej i Krzysztof z Miejsca Piastowego, to prawdziwi weterani krośnieńskiej sceny muzycznej. Andrzej to członek niezliczonej ilości składów muzycznych, w których grał początkowo na perkusji, by następnie przerzucić się na gitarę basową. Obecnie jest m.in. opiekunem muzycznym zespołu śpiewaczego Rogowice, Zalaski i Wrocanianki. Andrzej jest też autorem pierwszej nazwy zespołu, Ostbatalion, która nie przyjęła się jednak na stałe. W tym składzie zespół dał pierwsze koncerty. Ale co najważniejsze, zaczął tworzyć pierwsze własne kompozycje, utrzymane w klimacie pop-rock-funky. W grudniu 1998 r zespół przystąpił do nagrywania płyty. Zespół nagrał wówczas pierwsze wersje następujących utworów: Ona i on, Błękit, Góral, Wszyscy ludzie, Księga pieśni, Niedoceniony, Boże i Maska. Od tego ostatniego utworu zespół przyjął nazwę Maska, która ostatecznie stała się oficjalna nazwą zespołu w styczniu 1999 r. Niniejsze nagrania, nie zostały jednak przez zespół rozpowszechnione. To były początki, muzycy nie wiedzieli jak promować swoją twórczość. Wszyscy chcieli grać więcej koncertów i to była najważniejsza rzecz, która ich łączyła.

Wiosną 1999 r. zespół stracił na rozpędzie, głównie za przyczyną perkusisty Krzyśka, który przed kolejnym koncertem, uświadomił reszcie potrzebę szukania zastępcy. Maska rozpoczęła próby z Krystianem Słowikiem, który był wówczas perkusistą Vabanque, zespołu działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Miejscu Piastowym. W owym czasie był to najprężniej działający band w okolicach Krosna. Mimo iż muzyka zespołu zaczynała nabierać charakteru, muzycy nie byli zadowoleni ze współpracy z Andrzejem i zaczęli szukać nowego basisty. 25 września 1999 r w Jaśle, po raz pierwszy odbył się koncert Maski z Bartkiem Bykowskim. W grudniu 1997 zespół wygrał wojewódzki Przegląd Amatorskich Zespołów Muzycznych w WDK Krosno.

Na początku 2000 roku, do grania w zespole wrócił Andrzej Trusz, na miejsce Bartka, który przeniósł się do Krakowa. Zespół rozpoczął systematyczne próby, by 2 lipca zagrać na największym, jak dotąd, koncercie na stadionie w Rogach podczas „Dni Unii Europejskiej”. Po nim o zespole zrobiło się głośniej i w sierpniu dali aż 6 koncertów. Grali wówczas w składzie: Jacek Litwin, Krzysztof Dziamba, Maciej Pniak, Mariusz Pęcak, Krystian Słowik i Bartek Bykowski. Bolączką zespołu były też braki sprzętowe. Połowa zespołu nie miała własnego nagłośnienia. Pod koniec roku 2000, z pomocą Masce przyszedł zespół DECK z Rogów, który udostępnił zespołowi nieodpłatnie własną salę prób, wraz z pełnym nagłośnieniem. Z Rymanowa do Rogów, jest tylko 9 km i wydawałoby się, że teraz, mając takie warunki, zespół rozpocznie systematyczną pracę. Niestety, tak się nie stało. Z zespołem pożegnał się Mariusz, a jego miejsce zajął Tomek Jakubczyk. Dzięki Tomkowi w zespół wstąpił nowy duch. Od 2002 roku zespół oficjalnie rozpoczął działalność w Miejscu Piastowym. 30 stycznia 2002 roku: Tomek Jakubczyk, Jacek Litwin, Bartek Bykowski. Krystian Słowik i Krzysiek Dziamba, rozpoczął nagrywanie utworu Twój ogień w Oratorium w Krośnie. Niedługo po nagraniu, zagościł po raz pierwszy w Radio Rzeszów, w audycji Rock Radio.

 

 

 

 

 

 

W sierpniu zespół zagrał dość przeciętny koncert na stadionie rymanowskim i był to ostatni koncert Maski z Krzyśkiem. Na kolejny koncert tego dnia, który miał miejsce w Rogach z okazji 10-lecia zespołu Deck, jakoś już nie dojechał. Po tym koncercie Maska zwiesiła działalność na rok. Reaktywacja Maski nastąpiła we wrześniu 2004 r, zespół czuł się świetnie, przybywało nowych kompozycji. Muzycy rozumieli się dobrze, dysponowali już lepszym sprzętem i byli jakby bardziej świadomi tego, co robią i tego, co chcą osiągnąć!

Pod koniec roku zespół rozpoczął intensywne przygotowania do nagrania płyty. Kilka prób tygodniowo dało pożądany efekt, podczas występu na WOŚP w Krośnie, zespół okazał się bezkonkurencyjny. Maska w składzie: Jacek Litwin-wokal, Krystian Słowik–perkusja, Bartek Bykowski–bass i Tomek Jakubczyk – gitary, rozpoczął nagrywanie płyty "Twój ogień zapłonie". Płyta wyszła bardzo dobrze, więc Bartkowi dość łatwo było ja promować. Zaczęło przybywać powodów do zadowolenia: sukces Krótkiej piosenki w Radiu Bieszczady, koncert w Radiu Rzeszów, nagranie teledysku dla TV Rzeszów, więcej koncertów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejną płytę „Zatrzymaj się ”Maska nagrała pod koniec 2010 roku, płyta w ilości 2000 egzemplarzy została w całości sfinansowana i wydana przez Gminny Ośrodek Kultury w Miejscu Piastowym. Maska trwa, dzięki poświęceniu czwórki przyjaciół i nieocenionej pomocy wielu ludzi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZESPÓŁ WYSTĘPUJE W SKŁADZIE:

 

 

 

 

JACEK LITWIN ŚPIEW

 

 

TOMASZ JAKUBCZYK GITARA ŚPIEW

 

 

KRYSTIAN SŁOWIK PERKUSJA

 

 

BARTEK BYKOWSKI GITARA

 

 

 

 

 

   MUZYKA

 

 

 

 

 

 

 

WSZYSCY LUDZIE

 

MOŻE ZNAJDZIEMY

 

TWÓJ OGIEŃ

 

ZATRZYMAJ SIĘ NA CHWILĘ

 

CHCIAŁEM BYĆ SOBĄ

 

TO TWOJA MASKA

 

      FILMY

 

 

 

 

 

 

          

 

 

 

 

ONA I ON 

 

 

 

 

 

  Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki