MELORYTM-JAZGOT

"MELORYTM-JAZGOT” grupa założona w 1981 r. w Głowience szybko stała się zespołem znaczącym nie tylko w środowisku lokalnym ale również w kraju. Wykorzystując rozszerzone instrumentarium perkusyjne C. Orffa, grupa prezentuje bogaty i różnorodny repertuar poczynając od miniatur muzycznych kompozytorów polskich i obcych, poprzez znane tematy muzyki "poważnej", muzyki filmowej, rozrywkowej, sięga aż do popularnych standardów jazzowych, wśród których szczególne miejsce zajmuje ragtime.

Różnorodny stopień trudności wykonywanych utworów, podyktowany możliwościami percepcyjnymi i odtwórczymi wykonawców, wynika też z faktu znacznej rozpiętości wiekowej członków grupy. W zespole muzykują zarówno dzieci 9-12 letnie jak też kilkunastoletni licealiści. Znakomite aranżacje i opracowania dokonane przez założyciela i prowadzącego 20 lat zespół Tadeusza Warchoła, pozwalają na szeroką prezentację możliwości kolorystycznych, brzmieniowych i wyrazowych dostępnego instrumentarium.Swoboda wykonania, lekkość, ekspresja, czasem muzyczny żart, a przede wszystkim atmosfera świetnej zabawy i radość wspólnego muzykowania małych artystów, rekompensują drobne uchybienia.

Osiągnięcia grupy są udokumentowane płytą zatytułowaną „JAZGOT”, wydaną z okazji 20- lecia zespołu.Wtedy też zespół zmienił swoją nazwę na Jazgot. W okresie swojej działalności zespół Melorytm zdobył wiele I miejsc, oraz wyróżnień na różnych konkursach czy przeglądach o zasięgu nie tylko lokalnym, gminnym czy powiatowy, ale i ogólnopolskich.

W latach 1983-1996, 14-krotny laureat I nagrody Wojewódzkich Przeglądów Szkolnych Zespołów Artystycznych, w latach 1980-2005 ponad 100 występów z okazji uroczystości szkolnych i rocznic.

W 1988 r, zespół zdobył „Złotą Jodłę”, nagrodę główną XV Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach.

Zespół prowadzi nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej Tadeusz Warchoł.

Podstrony artykułu:Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki