ŚWIĘTO PIEŚNI KOCHANÓWKA

Święto pieśni „Kochanówka” jest imprezą plenerową, organizowaną wspólnie z Stowarzyszeniem Miłośników Wsi Rogi. Uczestniczą w niej mieszkańcy wsi, pobliskich wiosek, zaproszeni goście, oraz władze samorządowe.

 

Impreza odbywa się w Rogach na górze Kochanówce, od której wzięła swoją nazwę. Jej celem jest prezentacja ludowych zespołów artystycznych, zespołów śpiewaczych , zespołów obrzędowych połączona z zabawą przy ogniskach razem z publicznością. Niewątpliwie istotnym walorem tej imprezy jest również degustacja swojskiego jadła (chleb ze smalcem, ogórki z beczki itp.). Imprezie towarzyszą  pokazy ratownictwa górskiego, walk rycerskich, oraz zabawy organizowane specjalnie dla dzieci, jak i dorosłych (pchanie rawki na czas, rzuty wałkiem w kopę siana). 

EDYCJA KOCHANÓWKI 2007

W słoneczną i upalną niedzielę, 29.lipca b.r. odbyła się w Rogach na słynnej górze „Kochanówka” impreza pod tą samą nazwą. Była to już piąta edycja z tej serii imprez plenerowych. Organizatorami pleneru byli: Gminny Ośrodek Kultury w Miejscu Piastowym, straż pożarna w Rogach oraz Stowarzyszenie Miłośników Wsi Rogi. Patronat medialny sprawował: lokalny tygodnik „Nasz głos” i miesięcznik mieszkańców gminy Miejsce Piastowe "Piastun". Już przed południem można było zauważyć krzątającą się grupę organizatorów, którzy dołożyli wszelkich starań, by goście czuli się zadowoleni. We wczesnych godzinach popołudniowych, powoli zaczęła się gromadzić widownia, która jak zwykle dopisała swoją obecnością. Tego roku „gwiazdami” byli: kapela ludowa "Piasty", zespół ludowy "Osikov" z Osikova (Słowacja) zespół śpiewaczy "Zalaski" z Zalesia i zespół śpiewaczy "Rogowice". Oprócz koncertów wymienionych zespołów, organizatorzy zapewnili dodatkowe atrakcje dla dzieci i dorosłych. Zjawili się także motokrosowcy-miłośnicy sprzętu crossowego, którzy zademonstrowali jazdę na motocyklach z ewolucjami kaskaderskimi. Atrakcją dla dzieci była m.in. ogromna nadmuchiwana zjeżdżalnia. Słowacy na pożegnanie zaśpiewali ze wszystkimi występującymi zespołami. Po zapadnięciu zmierzchu, odbył się widowiskowy pokaz sztucznych ogni, który był widoczny w całej okolicy. Późnym wieczorem po wszelakich występach, publiczność zgromadziła się wokół ogniska, śpiewając pieśni biesiadne i podziwiając uroki widoków oraz iskrzące się w dole światła pobliskich miejscowości. Zapraszamy na następną imprezę tego typu, która odbędzie się już za rok.

Podstrony artykułu:Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki