DOŻYNKI GMINNE

Dożynki Gminne są imprezą cykliczną i mają charakter przechodni, organizowane są co roku w innej miejscowości gminy Miejsce Piastowe. Nad przebiegiem święta plonów czuwają zgodnie wszystkie organizacje z danej miejscowości: Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna, Rada Sołecka.

Gospodarz dożynek jest zobowiązany do zabezpieczenia zaplecza: placu dożynkowego, w razie deszczu pomieszczeń do przeprowadzenia uroczystości.

Impreza składa się z dwóch części : oficjalnej i artystycznej, w której biorą udział władze samorządowe, zaproszeni goście oraz cała społeczność gminna. Święto Plonów rozpoczyna się zbiórką delegacji, mszą świętą, po której następuje przekazanie chleba dożynkowego przez starostę i starościnę uroczystości na ręce przewodniczącego Rady Gminy i Wójta Gminy Miejsce Piastowe.

Obchody święta dożynek są połączone z konkursem wieńca dożynkowego. Każda z miejscowości gminy Miejsce Piastowe przedstawia jeden wieniec wcześniej zgłoszony do konkursu. Jest on oceniany przez komisję konkursową, która zwraca dużą uwagę na jego wygląd, oraz sposób prezentacji.

W części artystycznej biorą udział zespoły artystyczne działające pod auspicjami GOK, przygotowanych jest także dużo atrakcji dla najmłodszych: gry, konkursy, zabawy. Imprezę zamyka zabawa pod gwiazdami.

 

 

 

Podstrony artykułu:Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki