Olimpiada wiedzy o wielkich Polakach

Założycielami i pomysłodawcmi Olimpiad o Wielkich Polakach i Teatralii są ks.Paweł Nowogórski csma - kapłan ze Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła (Księża Michalici) - katecheta Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym i student Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, obecnie Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej oraz Proboszcz Parafii Matki Bożej z Góry Karmel, oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Miejscu Piastowym Janusz Węgrzyn.I Regionalna Olimpiada Wiedzy o Wielkich Polakach w roku 2000/2001 była poświęcona Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, z okazji 50 rocznicy jego świeceń kapłańskich. Organizatorem był Zespół Szkół Zawodowych w Miejscu Piastowym. Wzięło w niej udział ponad 8.500 młodzieży ze szkół średnich.

II Regionalna Olimpiada Wiedzy o Wielkich Polakach w roku 2001/2002 była poświęcona Słudze Bożemu Ks. Bronisławowi Markiewiczowi - założycielowi Zgromadzeń Świętego Michała Archanioła (Księży Michalitów i Sióstr Michalitek) z okazji 90 rocznicy śmierci i 110 rocznicy przybycia do Miejsca Piastowego. Organizatorem był Zespół Szkół Zawodowych w Miejscu Piastowym oraz Gminny Ośrodek Kultury w Miejscu Piastowym. Obok olimpiady wiedzy odbyły się także I TEATRALIA 2002. Uczestnikami olimpiady była młodzież szkół średnich, a Teatralii 2002, aktorzy amatorskich zespołów teatralnych. Ogólnie w Olimpiadzie i Teatraliach wzięło udział około 9.000 osób.

III Regionalna Olimpiada Wiedzy o Wielkich Polakach w roku 2002/2003 była poświęcona Błogosławionemu Księdzu Janowi Balickiemu z okazji 55 rocznicy śmierci. Organizatorem byli: Wydział Kurii Metropolitalnej w Przemyślu przedstawiciel Ks. Tadeusz Kocór, Michalicki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym przedstawiciel Ks. Paweł Nowogórski oraz Gminny Ośrodek Kultury w Miejscu Piastowym przedstawiciel dyr. GOK Janusz Węgrzyn. Obok olimpiady wiedzy odbyły się także II TEATRALIA 2003. Uczestnikami olimpiady była młodzież z gimnazjów Archidiecezji Przemyskiej, a Teatralii 2003, aktorzy amatorskich zespołów teatralnych. Udział wzięło ponad 12.500 osób.

IV Regionalna Olimpiada Wiedzy o Wielkich Polakach w roku 2003/2004 była poświęcona Świętemu Biskupowi Józefowi Sebastianowi Pelczarowi z okazji kanonizacji. Tak jak w latach poprzednich, Olimpiadzie towarzyszyły III Teatralia 2004 zespołów amatorskich. Uczestnikami olimpiady była młodzież z gimnazjów Archidiecezji Przemyskiej, a Teatralii 2004, aktorzy amatorskich zespołów teatralnych. Udział wzięło ponad 13.500 osób.

V Regionalna Olimpiada Wiedzy o Wielkich Polakach w roku 2004/2005 jest poświęcona Czcigodnemu Słudze Bożemu Księdzu Bronisławowi Markiewiczowi. Razem z Olimpiadą, tak jak w latach poprzednich odbędą się IV Teatralia 2005.

VI Regionalna Olimpiada Wiedzy o Wielkich Polakach została poświęcona błogosławionemu Augustowi Czartoryskiemu. Finał olimpiady odbył sie 15 marca w Przemyślu, we wszystkich etapach tej edycji brało udział 10.800 uczniów gimnazjów z terenu całej Archidiecezji. Współorganizatorem VI edycji olimpiady byli księża salezjanie. 

VII Regionalna Olimpiada Wiedzy o Wielkich Polakach została poświęcona postaci Służebnicy bożej Annie Jenke. Organizowana była z racji szerzenia znajomości postaci Anny Jenke – kandydatki na ołtarze.

Organizatorzy VII Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Sł. Bożej Annie Jenke:
    

Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu
Michalicki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym
Gminny Ośrodek Kultury w Miejscu Piastowym
Współorganizator tej edycji olimpiady 
Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke w Jarosławiu

Trzeci etap odbył się dnia 12 kwietnia 2007 roku w Błażowej

VIII Regionalna Olimpiada Wiedzy o Wielkich Polakach

Poświęcona była postaci Jana Pawła II a finał odbył się 2 kwietnia w rocznicę śmierci papieża polaka w Krosnie.
Jurorami olimpiady byli ks. Waldemar Janiga - dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Przemyskiej, ks. Krzysztof Poświata - Radca Generalny Zgromadzenia Michalitów oraz w roli przewodniczącego ks. Tadeusz Kocór dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu. Organizatorami tego zakrojonego na wielką skalę przedsięwzięcia od kilku lat są niezmiennie:
Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu,
Michalicki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym
Gminny Ośrodek Kultury w Miejscu Piastowym.


Janusz Węgrzyn

Paweł Nowogórski
 

Podstrony artykułu:Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki