DOŻYNKI GMINNE

W niedzielę 26 sierpnia w Rogach, przy wyjątkowo niesprzyjającej aurze, odbyło się gminne święto plonów. Dożynki to jedno z najważniejszych świąt w kulturze wsi polskiej, podczas których oddaje się hołd rolnikom za trud i prace na roli. Uroczystości rozpoczęła msza święta, którą odprawił ks. proboszcz Marek Siedlecki w koncelebrze ks. Marka Piskorza. Dary ołtarza w postaci chleba, wina i kwiatów złożyli starostowie dożynek– Józef Uliasz i Maria Muszyńska oraz delegacje z poszczególnych miejscowości gminy. Po mszy św. korowód z wieńcami dożynkowymi na czele z kapelą ludową Piasty przeszedł do sali domu ludowego, gdzie odbyła się dalsza część dożynek. Zaproszonych gości, delegacje, zespoły artystyczne oraz mieszkańców powitał zespół śpiewaczy Rogowice prezentując znane melodie ludowe tj; „Plewiła baba Barwieniec”, „Wysoki Zameczek” oraz „Ludowe granie”- rozgrzewając tym samym atmosferę tego zimnego i mokrego popołudnia. Bochen chleba wypieczony z tegorocznych ziaren, który jest symbolem jedności i płodności rodzącej ziemi z rąk starostów dożynek odebrali wójt Marek Klara i przewodniczący Rady Gminy Wiktor Skwara, dziękując rolnikom za wkład pracy na roli i zebrane plony. W części artystycznej wystąpił zespół śpiewaczy „Chorkowianie” , „Mali Rogowice” wokaliści Studia GAMA z programem, w którym nie zabrakło piosenek o tematyce patriotycznej, ludowej i rozrywkowej.

W świat folkloru miejskiego wprowadziła nas kapela podwórkowa „Cianto” z Rzeszowa, grająca piosenki starej Warszawy, utwory rzeszowskich autorów, piosenki biesiadne oraz kompozycje własne. W godzinnym koncercie wystąpiła również „Kapela wujka Idziego”, bawiąc swoich słuchaczy folkowym graniem ,prowokując wręcz do wspólnej zabawy.

Gwiazdą wieczoru był zespół „Rompey” z Jasła, grający przeboje disco polo.

Organizatorem tego wydarzenia był wójt Gminy Miejsce Piastowe, przewodniczący Rady Gminy, GOK oraz organizacje społeczne wsi Rogi. Obfity bufet zapewniała firma cateringowa A&M z Krosna, a patronat medialny nad imprezą sprawował dwumiesięcznik Gminy Miejsce Piastowe „Piastun” oraz serwis informacyjny krosno112.pl, terazKrosno.pl.

 

 

 

 

 Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki