100 ROCZNICA NIEPODLEGŁOŚCI

1 listopada, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Powiat Krośnieński zorganizował uroczystości patriotyczne w Miejscu Piastowym. Obchody rozpoczęły się pod pomnikiem Anioła Stróża Polski wspólną modlitwą oraz złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy. Następnie zaproszeni goście, prowadzeni przez poczty sztandarowe i Gminną Orkiestrę Dętą z Miejsca Piastowego przeszli pod pomnik bł. Ks. Bronisława Markiewicza, gdzie również złożono kwiaty. Kolejnym punktem uroczystości było posadzenie Dębu Niepodległości. Drzewko pochodzące z nasion Dębu Bartek posadzili nadleśniczy Nadleśnictwa Dukla Zbigniew Żywiec i ks. Krzysztof Poświata, przełożony Domu Macierzystego ks. Michalitów. Po mszy świętej odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu laureatów XII Powiatowego Konkursu Polskiej Pieśni Patriotycznej. Starostwo Powiatowe w Krośnie wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Miejscu Piastowym realizuje to przedsięwzięcie od kilku lat.

 

Laureaci konkursu:

Kat. SP klasy IV – VI

I m. – Marcelina Albrycht (Równe)

II m. – Oliwia Garbacik (Długie)

III m. – Wiktoria Cetera (Studio Gama)

Wyróżnienia: Zofia Baran (Dukla), Natalia Puchalik (Jaśliska)

Kat. SP klasy VII – VIII

I m. – Marcelina Gerlach (Krościenko Wyżne)

II m. – Maria Jarosz (Sieniawa)

II m. – Maja Puchalik (Królik Polski)

III m. – Milena Dziepak (Krościenko Wyżne)

III m. – Milena Zając (Lubatowa)

III m. – Karolina Turek (Dobieszyn)

Wyróżnienia: Julia Jaśkowska (Iwonicz), Natalia Chowaniec (Jaśliska)

Kat. Szkoły Ponadgimnnazjalne

I m. – Gabriela Winnicka (LO Rymanów)

II m. – Katarzyna Such (Studio Gama)

II m. – Magdalena Pikuła (Studio Wokalno – Instrumentalne w Krośnie)

III m. – Krystian Wołczański (LO Rymanów)

III m. – Alina Duszczyńska (ZS Iwonicz)

W godzinach popołudniowych uroczystości patriotyczne odbyły się w także Rogach, były to Gminne obchody 100 rocznicy Niepodległości.

Święto Odzyskania Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe, związane z odzyskaniem w 1918 roku, po 123 latach zaborów, niepodległości. Dzień ten jest pamiątką podpisania rozejmu, który kończył działania I wojny światowej. 11 listopada w 100 letnią rocznicę Odzyskana Niepodległości - ten jakże radosny i uroczysty dzień obchodzony był również w Gminie Miejsce Piastowe. Uroczystości rozpoczęto mszą święta za ojczyznę w kościele parafialnym p.w. Miłosierdzia Bożego w Rogach, która odprawił proboszcz parafii ks. Marek Siedlecki w koncelebrze ks. Piotra Piskorza oraz dziekana kościoła greckokatolickiego z Drohobycza Ivana Pankiv. Uroczystego charakteru w oprawie mszy świętej dodała Reprezentacyjna Orkiestra Dęta, chór greckokatolicki, poczty sztandarowe ze szkół i ochotniczych straży pożarnych. Po mszy świętej uroczystości przeniosły się pod pomnik ku czci poległych i pomordowanych mieszkańców Rogów w trakcie wojen światowych, który ufundowała Gmina Miejsce Piastowe. Na tle polskiej flagi umieszczonej w widocznym miejscu oraz od wspólnego odśpiewania hymnu rozpoczęto część oficjalną uroczystości. Głos zabrał wójt gminy Marek Klara przybliżając postaci osób poległych i pomordowanych w zawieruchach wojennych. Po przedmowie wójta przyszedł czas na odsłonięcie a dokonali tego: wójt Marek Klara, członkowie rodzin poległych oraz dzieci. Aktu poświęcenia dokonał proboszcz parafii ks. Marek Siedlecki. W imieniu Starostwa Powiatowego wiązankę okolicznościową złożył dyrektor Aleksander Mercik, w imieniu władz samorządowych Gminy Miejsce Piastowe – wójt Marek Klara oraz przewodniczący Rady Gminy Wiktor Skwara. Wiązankę złożyli również radni wsi Rogi: Maria Glazer, Teresa Drozd, Jerzy Wdowiarz, oraz mieszkańcy wsi. Kolejne wiązanki złożone zostały przez członków rodzin poległych i pomordowanych, klub radnych Prawa i Sprawiedliwości Gminy Miejsce Piastowe oraz delegacja z Drohobycza z dziekanem kościoła greckokatolickiego Ivanem Pankiv na czele. Po uroczystościach oficjalnych nastąpił przemarsz do Domu Ludowego na dalszą część obchodów . W części artystycznej zaprezentowała się: w krótkim koncercie orkiestra dęta, swój okolicznościowy program przedstawili uczniowie miejscowej szkoły z akcentami wspólnych śpiewów pieśni patriotycznych, zespół Mali Rogowice, a na zakończenie wystąpił chór z parafii greckokatolickiej z Drohobycza.

Serdecznie dziękujemy tym wszystkim, dzięki którym tegoroczne obchody 100 letniej rocznicy Odzyskania Niepodległości miały tak podniosły i uroczysty charakter.

 

Fot. Izabela Półchłopek

 Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki