Kapela ludowa POGÓRZANIE

W roku 2005, powstała w Głowience sześcioosobowa kapela ludowa, działająca przy Zespole Tańca Ludowego „POGÓRZANIE”. Działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Miejsce Piastowym. Skład instrumentalny kapeli jest zgodny z tradycją tej części regionu. W jej repertuarze znajdują się melodie i przyśpiewki rzeszowskie oraz krośnieńskie.

Kapela, mimo krótkiego czasu  swojej działalności, prezentuje wysoki poziom artystyczny. Koncertuje zarówno z zespołem, jak i samodzielnie, na różnych uroczystościach, organizowanych na terenie gminy, powiatu, województwa, czy kraju, np.: Dożynki Gminne, Zapustowe Ostatki, Jarmark Krośnieński, Karpackie Klimaty, Dni Głowienki, Sobótka nad Wisłokiem, czy uroczystościach okolicznościowych, jak Dzień Seniora.
Występowali z Zespołem na Festiwalu w Koszycach i Święcie Wina na Węgrzech.
W składzie kapeli grają doświadczeni muzycy z dużym dorobkiem artystycznym:
ZYGMUNT WOJTOŃ – kierownik kapeli, od 1973 roku związany z muzyką ludową, był członkiem kapeli „Modry Len” i „Swaty” (skrzypce, śpiew)
JAN STASIOWSKI – muzyk, klarnecista (klarnet, śpiew)
JAN WILUSZ – od roku 1967 był członkiem kapeli „Stachy” przy KHS, od 1976 r kierownikiem tej kapeli (kontrabas, śpiew)
STANISŁAW SZAJNA – był członkiem kapeli działającej przy „Państwowym Ośrodku Maszynowym” w Miejscu Piastowym, „Stachy” i „Piasty”(cymbały)
STANISŁAW ZAJDEL – akompaniator ZTL „POGÓRZANIE” od 1973 r, był członkiem kapeli „Swaty” i „Piasty” ( akordeon, śpiew)
IZABELA DROBEK – tancerka ZTL „POGÓRZANIE” od 1983 r , była członkiem kapeli „Swaty” ( śpiew)

ZOBACZ FILMY

Podstrony artykułu:Używamy cookies w celu świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na umieszczanie ich w Twoim urządzeniu końcowym. W każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień swojej przeglądarki